Arterijska hipertenzija tijekom ljetnih mjeseci - je li potrebna promjena terapije?

18.08.2024.

Piše Prim. mr. sc. Tajana Željković Vrkić

 

Sezonske promjene krvnoga tlaka posljedica su okolišnih čimbenika i temperaturnih promjena, a toplije vrijeme i više temperature zraka povezane su s nižim uglavnom dnevnim vrijednostima krvnog tlaka, dok je  moguće povišenje vrijednosti tlaka tijekom noći  povezano s visokim temperaturama koje dovode do lošije kvalitete sna i nelagode zbog toplih noći. Osim tijekom ljetnih mjeseci, slične promjene mogu očekivati ljudi koji putuju u toplije krajeve. Ako se javljaju značajne oscilacije  potkrovnog tlaka potrebno ih je potvrditi mjerenjima izvan ordinacije - kontinuiranim ili kućnim. Uočena je isto tako povezanost  vrijednosti  večernjega  kućnoga krvnog tlaka  s kardiovaskularnim događajima  tijekom ljeta. 


Povremene promjene u vrijednostima krvnog tlaka ne zahtijevaju promjenu terapije


Prosječne  sistoličke i dijastoličke vrijednosti krvnog tlaka ljeti bile su u odnosu na zimu oko 5/3 mmHg niže tijekom dana, i bile su niže  kod liječenih hipertoničara i starijih bolesnika, što može zahtijevati promjenu kronične antihipertenzivne terapije. Eventualne promjene terapije tijekom ljetnih mjeseci mogu se oprezno razmotriti kod simptomatskih bolesnika, ali i onih  asimptomatskih  u slučaju vrijednosti sistoličkoga tlaka nižih od 110 mmHg.  Bolesnici stariji od 60 godina osjetljivi su za razvoj sinkope tijekom ljetnih mjeseci, osobito ako je još  prisutna sklonost hipotenziji nakon ustajanja. Potrebno je izbjeći promjene terapije zbog privremenih promjena vrijednosti krvnog tlaka. 

 


Toplije vrijeme ponekad znači i  izraženije nuspojave na određene lijekove


Ako se planira smanjivanje antihipertenzivne terapije potrebno je to  učiniti pažljivo i postupno, uzimajući u obzir cjelokupni zdravstveni status bolesnika i opće stanje te odabrati onaj antihipertenziv  s najmanjom indikacijom, a s obzirom na eventualno prisutne pridružene bolesti. Kod odluke o smanjivanju antihipertenzivne terapije  potreban je oprez jer kod toplijeg vremena mogu biti izraženije i nuspojave na određene antihipertenzive (pr. oticanje nogu) zbog čega pojedini bolesnici i samoinicijativno mogu prekinuti terapiju. Dodatan problem je zaboravljanje na terapiju tijekom godišnjih odmora. Učinci temperaturnih promjena mogu se ublažiti boravkom u zatvorenim prostorima I adekvatnim uzimanjem tekućine. 


Lakša kontrola tlaka uz suradnju liječnika i pacijenta 


Zapamtite da uspjeh liječenja ne ovisi samo o lijeku već i o bolesniku, redovitom uzimanju lijekova te pridržavanju propisanih uputa liječnika. Kako na terapiju ne biste zaboravili možete koristiti razne metode - podsjećanje na uzimanje lijeka putem SMS-a, podsjetnicima na mobilnim uređajima, posebnim kutijama s odjeljcima za lijekove itd. 

Uz redovitu medicinsku pomoć, redovito preuzimanje lijekova, primjenu lijekova na odgovarajući način, redovitim odlascima na liječničke kontrole, pridržavanjem propisanih mjera dobrih životnih navika – pravilna prehrana i redovita tjelesna aktivnost, pridonose kvalitetnom liječenju arterijske hipertenzije i lakšoj kontroli krvnog tlaka. 


Nikada ne mijenjajte terapiju na svoju ruku! Pročitajte više ovdje.
 

Tags

ostalo

Povezani članci

Nazad na novosti

Nazad na novosti

Kontaktirajte nas

Prijavite se na naše obavijesti o događanjima, akcijama, radionicama i ostalim edukativnim i zanimljivim aktivnostima koje provodi Hrvatska liga za hipertenziju.

Pošalji
Demon loše suradljivosti i nepridržavanja terapije